| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $99M | — | $99M | — | 0.0% |
| Op. Income | $11M | — | $8M | — | 39.9% |
| Gross Margin | 55.2% | — | 49.1% | — | 6.1pp |
| Net Margin | 6.4% | — | 5.9% | — | 0.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | — | $0.07 | — | 0.0% |
| Free Cash Flow | $18M | — | $15M | — | 20.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $99M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $55M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $900.0K |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $44M |
| Cost & Expenses | $88M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $98M |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $99M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $55M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $900.0K |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $44M |
| Cost & Expenses | $88M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $98M |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $673.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $20M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$77M |
| Sales/Maturities of Investments | $141M |
| Other Investing Activities | -$18M |
| NET CASH FROM INVESTING | $43M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | -$14M |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $42M |
| NET CASH FROM FINANCING | $17M |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | $80M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $212M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $220M |
| PP&E (Net) | $35M |
| Goodwill | $82M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.8B |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.9B |
| TOTAL ASSETS | $2.1B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| Long-Term Debt | $210M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $227M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $7M |
| Additional Paid-In Capital | $209M |
| Retained Earnings | $310M |
| Treasury Stock | -$46M |
| Accum. Other Comp. Income | $8M |
| Other Equity | -$11M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $477M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $477M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.1B |
| Total Debt | $210M |
| Net Debt | -$2M |