| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $98M | — | $93M | — | 5.8% |
| Op. Income | $2M | — | $12M | — | -81.9% |
| Gross Margin | 47.9% | — | 58.2% | — | -10.3pp |
| Net Margin | 2.0% | — | 10.4% | — | -8.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | — | $0.10 | — | -78.3% |
| Free Cash Flow | $11M | — | $12M | — | -8.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $98M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $28M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $45M |
| Cost & Expenses | $96M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $96M |
| Interest Expense | $50M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $221.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $98M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $28M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $45M |
| Cost & Expenses | $96M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $96M |
| Interest Expense | $50M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $221.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | $923.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$105M |
| Sales/Maturities of Investments | $278M |
| Other Investing Activities | -$158M |
| NET CASH FROM INVESTING | $13M |
| Net Debt Issuance | -$33M |
| Common Stock Repurchased | -$25M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$35M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$93M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | -$67M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $163M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $171M |
| PP&E (Net) | $35M |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.6B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $35M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.7B |
| TOTAL ASSETS | $1.9B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| Long-Term Debt | $28M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $43M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $7M |
| Additional Paid-In Capital | $198M |
| Retained Earnings | $305M |
| Treasury Stock | -$24M |
| Accum. Other Comp. Income | -$23M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $463M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $463M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.9B |
| Total Debt | $28M |
| Net Debt | -$135M |