| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $226M | — | — | — | — |
| Op. Income | $20M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 35.8% | — | — | — | — |
| Net Margin | -6.2% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$27M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $226M |
| Cost of Revenue | $145M |
| GROSS PROFIT | $81M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $437.1K |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $30M |
| Operating Expenses | $61M |
| Cost & Expenses | $206M |
| OPERATING INCOME | $20M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $38M |
| Other Income/Expenses | -$38M |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$14M |
| D&A | $35M |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $55M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $35M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$10M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$21M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$21M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $10.4K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$21M |
| Net Debt Issuance | -$15M |
| Common Stock Repurchased | -$109.4K |
| Common Dividends Paid | -$109.4K |
| Other Financing Activities | $109.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | $17M |
| FREE CASH FLOW | -$27M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $109M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $120M |
| PP&E (Net) | $56M |
| Goodwill | $217M |
| Intangible Assets | $222M |
| Long-Term Investments | $563.5K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $68M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $563M |
| TOTAL ASSETS | $683M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $16M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $58M |
| Long-Term Debt | $320M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $48M |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $447M |
| TOTAL LIABILITIES | $505M |
| Common Stock | $203M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$25M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $75.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $178M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $178M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $683M |
| Total Debt | $404M |
| Net Debt | $397M |