| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $11M | $18M | 17.8% | -31.2% |
| Op. Income | -$5M | -$5M | -$2M | 3.6% | -99.3% |
| Gross Margin | 56.1% | 57.4% | 37.9% | -1.3pp | 18.2pp |
| Net Margin | -36.0% | -47.3% | -11.4% | 11.3pp | -24.6pp |
| EPS (Diluted) | $-2.74 | $-3.03 | $-1.24 | 9.6% | -120.6% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $212.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $2.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $204.5K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $713.2K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $14M |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $60M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $122.6K |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | -$122.6K |
| Other Non-Current Assets | $122.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $70M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $27M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $513.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $27M |
| Common Stock | $101.4K |
| Additional Paid-In Capital | $299M |
| Retained Earnings | -$255M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $41M |
| Minority Interest | $1M |
| TOTAL EQUITY | $42M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $70M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$10M |