| Metric | Q2 2018 | Q1 2018 | Q2 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $4M | — | 79.3% | — |
| Op. Income | -$481.6K | -$2M | — | 70.2% | — |
| Gross Margin | 41.8% | 26.1% | — | 15.7pp | — |
| Net Margin | -17.9% | -49.7% | — | 31.8pp | — |
| EPS (Diluted) | $-2.59 | $-4.05 | — | 36.0% | — |
| Free Cash Flow | -$910.6K | -$3M | — | 69.0% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $525.3K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $610.8K |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | -$481.6K |
| Interest Income | $387.2K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$757.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $72.8K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $52.6K |
| EBIT | -$481.6K |
| EBITDA | -$429.0K |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $52.6K |
| Stock-Based Compensation | $199.7K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$547.9K |
| Capital Expenditure | -$362.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $711.3K |
| NET CASH FROM INVESTING | $348.6K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $832.1K |
| NET CASH FROM FINANCING | $832.1K |
| FREE CASH FLOW | -$910.6K |
| Net Change in Cash | $677.1K |