| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $146M | — | $157M | — | -7.0% |
| Op. Income | -$130M | — | -$142M | — | 8.9% |
| Gross Margin | 96.6% | — | 96.7% | — | -0.1pp |
| Net Margin | -98.0% | — | -105.2% | — | 7.2pp |
| EPS (Diluted) | $-18.79 | — | $-30.28 | — | 37.9% |
| Free Cash Flow | -$93M | — | -$150M | — | 38.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $146M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $141M |
| R&D Expenses | $139M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $132M |
| SG&A Expenses | $132M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $271M |
| Cost & Expenses | $276M |
| OPERATING INCOME | -$130M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $24M |
| Other Income/Expenses | -$13M |
| INCOME BEFORE TAX | -$143M |
| Income Tax Expense | $323.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$143M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$143M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$143M |
| D&A | $530.0K |
| EBIT | -$119M |
| EBITDA | -$118M |
| EPS | -$19 |
| EPS Diluted | -$19 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$143M |
| Depreciation & Amortization | $530.0K |
| Stock-Based Compensation | $22M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | $31M |
| OPERATING CASH FLOW | -$93M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$159M |
| Sales/Maturities of Investments | $167M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $8M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$93M |
| Net Change in Cash | -$84M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $52M |
| Short-Term Investments | $139M |
| Net Receivables | $27M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $234M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $240M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $18M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $69M |
| Long-Term Debt | $171M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $133M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $307M |
| TOTAL LIABILITIES | $377M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.4B |
| Retained Earnings | -$1.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$161.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$136M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$136M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $240M |
| Total Debt | $177M |
| Net Debt | $125M |