| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $53M | $60M | $77M | -11.4% | -31.5% |
| Op. Income | -$8M | -$5M | -$9M | -70.4% | 8.5% |
| Gross Margin | 15.4% | 19.6% | 27.8% | -4.2pp | -12.4pp |
| Net Margin | -19.5% | -10.1% | -10.5% | -9.4pp | -9.0pp |
| EPS (Diluted) | $-2.48 | $-1.42 | $-2.48 | -74.6% | 0.0% |
| Free Cash Flow | -$6M | $4M | $7M | -253.1% | -179.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $53M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $61M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $65.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $30M |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $31M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | -$38M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$14.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$373.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$387.0K |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$49.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $10M |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $85M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $48M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $138M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $91.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $141M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $439.0K |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $739.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $98M |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | -$2M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $100M |
| TOTAL LIABILITIES | $115M |
| Common Stock | $10.0K |
| Additional Paid-In Capital | $80M |
| Retained Earnings | -$54M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $26M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $26M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $141M |
| Total Debt | $99M |
| Net Debt | $14M |