| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $3M | 9.7% | -5.9% |
| Op. Income | -$317.8K | -$609.7K | -$612.7K | 47.9% | 48.1% |
| Gross Margin | 40.4% | 31.9% | 26.7% | 8.5pp | 13.6pp |
| Net Margin | -3.8% | -11.9% | -8.5% | 8.1pp | 4.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.03 | $-0.03 | 64.9% | 58.2% |
| Free Cash Flow | -$174.8K | $269.3K | $88.7K | -164.9% | -297.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $238.1K |
| Selling & Marketing | $142.9K |
| General & Administrative | $96.0K |
| SG&A Expenses | $238.9K |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$317.8K |
| Interest Income | $211.2K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $211.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$106.6K |
| Income Tax Expense | $3.8K |
| Net Income from Continuing Ops | -$110.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$110.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$110.4K |
| D&A | $50.2K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$110.4K |
| Depreciation & Amortization | $50.2K |
| Stock-Based Compensation | $35.9K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$122.1K |
| Change in Working Capital | -$27.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$174.0K |
| Capital Expenditure | -$800 |
| Acquisitions (Net) | $225.0K |
| Purchases of Investments | $14M |
| Sales/Maturities of Investments | -$14M |
| Other Investing Activities | $120.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$800 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $99.2K |
| FREE CASH FLOW | -$174.8K |
| Net Change in Cash | -$75.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $12M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $22M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15M |
| TOTAL ASSETS | $37M |
| Account Payables | $329.8K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $262.8K |
| Other Current Liabilities | $159.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $119.8K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $46.5K |
| Additional Paid-In Capital | $13M |
| Retained Earnings | $18M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $31M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $31M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $37M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$55.7K |