| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $3M | $3M | 11.1% | 5.9% |
| Op. Income | -$141.8K | -$637.1K | -$476.1K | 77.7% | 70.2% |
| Gross Margin | 39.5% | 36.6% | 33.0% | 2.9pp | 6.5pp |
| Net Margin | 2.6% | -13.1% | -8.0% | 15.7pp | 10.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $-0.05 | $-0.03 | 121.7% | 133.7% |
| Free Cash Flow | -$314.3K | -$155.6K | $279.2K | -102.0% | -212.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$141.8K |
| Interest Income | $238.7K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $238.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $96.9K |
| Income Tax Expense | $2.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $94.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $94.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $94.1K |
| D&A | $60.7K |
| EBIT | -$141.8K |
| EBITDA | -$81.1K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $94.1K |
| Depreciation & Amortization | $60.7K |
| Stock-Based Compensation | $5.4K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$142.0K |
| Change in Working Capital | -$270.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$252.0K |
| Capital Expenditure | -$62.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10.6K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $47.6K |
| FREE CASH FLOW | -$314.3K |
| Net Change in Cash | -$215.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $7M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $942.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $21M |
| TOTAL ASSETS | $37M |
| Account Payables | $256.1K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $288.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $119.9K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $46.9K |
| Additional Paid-In Capital | $14M |
| Retained Earnings | $17M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $31M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $31M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $37M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $127.4K |