| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $268M | — | $248M | — | 8.1% |
| Op. Income | $85M | — | -$16M | — | 648.7% |
| Gross Margin | 51.9% | — | 51.2% | — | 0.7pp |
| Net Margin | -39.6% | — | -10.0% | — | -29.6pp |
| EPS (Diluted) | $-6.96 | — | $-2.92 | — | -138.4% |
| Free Cash Flow | -$189.0K | — | -$28M | — | 99.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $268M |
| Cost of Revenue | $129M |
| GROSS PROFIT | $139M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $112M |
| Other Expenses | -$58M |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $183M |
| OPERATING INCOME | $85M |
| Interest Income | $464.0K |
| Interest Expense | $32M |
| Other Income/Expenses | -$202M |
| INCOME BEFORE TAX | -$117M |
| Income Tax Expense | -$10M |
| Net Income from Continuing Ops | -$106M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$106M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$106M |
| D&A | $57M |
| EBIT | -$85M |
| EBITDA | -$28M |
| EPS | -$7 |
| EPS Diluted | -$7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$106M |
| Depreciation & Amortization | $57M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | -$16M |
| Other Non-Cash Items | $61M |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$17M |
| Acquisitions (Net) | -$46M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$63M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$356.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | -$189.0K |
| Net Change in Cash | -$51M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $35M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $47M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $523.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $103M |
| PP&E (Net) | $22M |
| Goodwill | $370M |
| Intangible Assets | $193M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $55.0K |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $585M |
| TOTAL ASSETS | $689M |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $33.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $49M |
| Long-Term Debt | $414M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $25M |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $459M |
| TOTAL LIABILITIES | $508M |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $435M |
| Retained Earnings | -$248M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $181M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $181M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $689M |
| Total Debt | $430M |
| Net Debt | $396M |