| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$75M | -$74M | -$96M | -0.7% | 22.1% |
| EPS (Diluted) | $-1.35 | $-1.35 | $-1.83 | 0.0% | 26.2% |
| Free Cash Flow | -$59M | -$61M | -$61M | 2.0% | 3.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | -$6M |
| R&D Expenses | $57M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $69M |
| Cost & Expenses | $75M |
| OPERATING INCOME | -$75M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $4.0K |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$71M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$71M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$71M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$71M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$71M |
| EBITDA | -$65M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$71M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $26M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$514.0K |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$47M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$49M |
| Sales/Maturities of Investments | $235M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $173M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$12.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3.0K |
| FREE CASH FLOW | -$59M |
| Net Change in Cash | $126M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $317M |
| Short-Term Investments | $105M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $431M |
| PP&E (Net) | $194M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $209M |
| TOTAL ASSETS | $640M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $69M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $100M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $179M |
| TOTAL LIABILITIES | $248M |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.4B |
| Retained Earnings | -$963M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$96.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $393M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $393M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $640M |
| Total Debt | $87M |
| Net Debt | -$230M |