| Metric | FY 2017 | Prior Q | FY 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $187M | — | $142M | — | 31.9% |
| Op. Income | $39M | — | $40M | — | -2.6% |
| Gross Margin | 33.1% | — | 45.6% | — | -12.4pp |
| Net Margin | 13.3% | — | 18.5% | — | -5.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.16 | — | $1.24 | — | -6.5% |
| Free Cash Flow | $77M | — | $73M | — | 5.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $187M |
| Cost of Revenue | $125M |
| GROSS PROFIT | $62M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $148M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $39M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $25M |
| D&A | $515.0K |
| EBIT | $39M |
| EBITDA | $39M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $187M |
| Cost of Revenue | $125M |
| GROSS PROFIT | $62M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $148M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $39M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $25M |
| D&A | $515.0K |
| EBIT | $39M |
| EBITDA | $39M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $25M |
| Depreciation & Amortization | $515.0K |
| Stock-Based Compensation | $652.0K |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | -$151.0K |
| Change in Working Capital | $50M |
| OPERATING CASH FLOW | $77M |
| Capital Expenditure | -$179.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$143M |
| Sales/Maturities of Investments | $101M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$42M |
| Net Debt Issuance | -$9.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $77M |
| Net Change in Cash | $31M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $82M |
| Short-Term Investments | $479M |
| Net Receivables | $20M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $581M |
| PP&E (Net) | -$2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $479M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | -$396M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $87M |
| TOTAL ASSETS | $668M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $9M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $430M |
| Common Stock | $210.0K |
| Additional Paid-In Capital | $155M |
| Retained Earnings | $74M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $238M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $238M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $668M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$82M |