| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $807M | $330M | $785M | 144.8% | 2.8% |
| Op. Income | $117M | -$54M | $94M | 317.3% | 24.8% |
| Gross Margin | 21.8% | 2.0% | 19.5% | 19.9pp | 2.4pp |
| Net Margin | 9.7% | -14.5% | 7.2% | 24.1pp | 2.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.37 | $-0.84 | $1.00 | 263.1% | 37.0% |
| Free Cash Flow | -$107M | -$87M | -$15M | -22.6% | -597.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $807M |
| Cost of Revenue | $631M |
| GROSS PROFIT | $176M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $59M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $59M |
| Cost & Expenses | $690M |
| OPERATING INCOME | $117M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$13M |
| INCOME BEFORE TAX | $104M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $78M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $78M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $78M |
| D&A | $35M |
| EBIT | $118M |
| EBITDA | $153M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $807M |
| Cost of Revenue | $631M |
| GROSS PROFIT | $176M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $59M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $59M |
| Cost & Expenses | $690M |
| OPERATING INCOME | $117M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$13M |
| INCOME BEFORE TAX | $104M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $78M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $78M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $78M |
| D&A | $35M |
| EBIT | $118M |
| EBITDA | $153M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $78M |
| Depreciation & Amortization | $35M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $5M |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$162M |
| OPERATING CASH FLOW | -$47M |
| Capital Expenditure | -$60M |
| Acquisitions (Net) | -$5M |
| Purchases of Investments | -$123.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$65M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$28.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$107M |
| Net Change in Cash | -$113M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $15M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $423M |
| Inventory | $385M |
| Other Current Assets | $126M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $950M |
| PP&E (Net) | $1.4B |
| Goodwill | $275M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $45M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.7B |
| TOTAL ASSETS | $2.7B |
| Account Payables | $164M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $45M |
| Other Current Liabilities | $29M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $378M |
| Long-Term Debt | $672M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $179M |
| Other Non-Current Liabilities | $120M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $570.0K |
| Additional Paid-In Capital | $617M |
| Retained Earnings | $696M |
| Treasury Stock | -$4M |
| Accum. Other Comp. Income | -$11M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.7B |
| Total Debt | $727M |
| Net Debt | $712M |