| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $310M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$45M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 0.4% | — | — | — | — |
| Net Margin | -12.9% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.71 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$117M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $310M |
| Cost of Revenue | $309M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $46M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $46M |
| Cost & Expenses | $355M |
| OPERATING INCOME | -$45M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$52M |
| Income Tax Expense | -$12M |
| Net Income from Continuing Ops | -$40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$40M |
| D&A | $28M |
| EBIT | -$47M |
| EBITDA | -$18M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$40M |
| Depreciation & Amortization | $28M |
| Stock-Based Compensation | $333.0K |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $808.0K |
| Change in Working Capital | -$62M |
| OPERATING CASH FLOW | -$76M |
| Capital Expenditure | -$41M |
| Acquisitions (Net) | -$524.0K |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $41M |
| Other Investing Activities | -$38M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$40M |
| Net Debt Issuance | $132M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$17M |
| NET CASH FROM FINANCING | $115M |
| FREE CASH FLOW | -$117M |
| Net Change in Cash | -$2M |