| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $188M | $201M | $200M | -6.7% | -5.9% |
| Op. Income | $27M | $28M | $22M | -3.3% | 22.5% |
| Gross Margin | 40.3% | 39.7% | 39.6% | 0.6pp | 0.6pp |
| Net Margin | -129.2% | 9.0% | 8.7% | -138.2pp | -137.9pp |
| EPS (Diluted) | $-2.64 | $0.19 | $0.19 | -1489.5% | -1489.5% |
| Free Cash Flow | $13M | -$6M | $11M | 308.3% | 19.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $188M |
| Cost of Revenue | $112M |
| GROSS PROFIT | $76M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $161M |
| OPERATING INCOME | $27M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $800.0K |
| Other Income/Expenses | -$244M |
| INCOME BEFORE TAX | -$217M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | -$243M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$243M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$243M |
| D&A | $14M |
| EBIT | -$216M |
| EBITDA | -$202M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$243M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$800.0K |
| Other Non-Cash Items | $235M |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | $20M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | -$700.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | -$19M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$100.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$14M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $48M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $128M |
| Inventory | $189M |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $379M |
| PP&E (Net) | $197M |
| Goodwill | $702M |
| Intangible Assets | $91M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $90M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $64M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $23M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $149M |
| Long-Term Debt | $73M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $500.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $106M |
| TOTAL LIABILITIES | $255M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $1.7B |
| Retained Earnings | -$243M |
| Treasury Stock | -$85M |
| Accum. Other Comp. Income | -$121M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $93M |
| Net Debt | $45M |