| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $87M | $71M | $99M | 22.4% | -12.1% |
| Op. Income | -$22M | -$30M | -$26M | 26.3% | 13.8% |
| Gross Margin | -8.8% | -13.0% | -3.6% | 4.2pp | -5.1pp |
| Net Margin | -35.1% | -54.0% | -25.4% | 18.9pp | -9.7pp |
| EPS (Diluted) | $-3.67 | $-4.56 | $-5.43 | 19.5% | 32.4% |
| Free Cash Flow | -$30M | -$23M | $2M | -31.9% | -2113.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $87M |
| Cost of Revenue | $94M |
| GROSS PROFIT | -$8M |
| R&D Expenses | $100.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $110M |
| OPERATING INCOME | -$22M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$30M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$31M |
| Net Income Deductions | $100.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$31M |
| D&A | $18M |
| EBIT | -$22M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$30M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $600.0K |
| Deferred Income Tax | -$100.0K |
| Other Non-Cash Items | $700.0K |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | -$29M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$3M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $400.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$30M |
| Net Change in Cash | -$33M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $47M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $67M |
| Inventory | $21M |
| Other Current Assets | $16M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $151M |
| PP&E (Net) | $204M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $212M |
| TOTAL ASSETS | $363M |
| Account Payables | $39M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $78M |
| Long-Term Debt | $244M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $253M |
| TOTAL LIABILITIES | $331M |
| Common Stock | $100.0K |
| Additional Paid-In Capital | $469M |
| Retained Earnings | -$433M |
| Treasury Stock | -$4M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $32M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $32M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $363M |
| Total Debt | $250M |
| Net Debt | $203M |