| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $189M | $180M | $221M | 4.8% | -14.4% |
| Op. Income | $1M | $2M | $16M | -26.7% | -93.3% |
| Gross Margin | 24.7% | 11.7% | 24.7% | 13.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -4.3% | -4.4% | 3.4% | 0.1pp | -7.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.51 | $-0.49 | $0.47 | -4.1% | -208.5% |
| Free Cash Flow | -$4M | $6M | $8M | -157.8% | -147.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $189M |
| Cost of Revenue | $142M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $400.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $24M |
| Operating Expenses | $46M |
| Cost & Expenses | $188M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $700.0K |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | $200.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $24M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $26M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $24M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$200.0K |
| Other Non-Cash Items | -$400.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $17M |
| Capital Expenditure | -$21M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$18M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $100.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $83M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $125M |
| Inventory | $33M |
| Other Current Assets | $15M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $255M |
| PP&E (Net) | $226M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $232M |
| TOTAL ASSETS | $487M |
| Account Payables | $79M |
| Short-Term Debt | $50M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $205M |
| Long-Term Debt | $235M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $279M |
| TOTAL LIABILITIES | $484M |
| Common Stock | $200.0K |
| Additional Paid-In Capital | $556M |
| Retained Earnings | -$548M |
| Treasury Stock | -$6M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $487M |
| Total Debt | $350M |
| Net Debt | $267M |