| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $549M | $559M | $570M | -1.6% | -3.6% |
| Op. Income | -$428M | $16M | $5M | -2706.3% | -9021.0% |
| Gross Margin | 37.1% | 37.3% | 35.4% | -0.2pp | 1.7pp |
| Net Margin | -55.4% | 10.8% | 8.0% | -66.2pp | -63.4pp |
| EPS (Diluted) | $-5.60 | $1.05 | $0.68 | -633.3% | -923.5% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $549M |
| Cost of Revenue | $346M |
| GROSS PROFIT | $204M |
| R&D Expenses | $67M |
| Selling & Marketing | $67M |
| General & Administrative | $44M |
| SG&A Expenses | $111M |
| Other Expenses | $453M |
| Operating Expenses | $632M |
| Cost & Expenses | $977M |
| OPERATING INCOME | -$428M |
| Interest Income | $39M |
| Interest Expense | $312.0K |
| Other Income/Expenses | $41M |
| INCOME BEFORE TAX | -$387M |
| Income Tax Expense | $41.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$387M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $347.0K |
| NET INCOME | -$304M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$304M |
| D&A | $30M |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $57M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$304M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $299M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $445M |
| Short-Term Investments | $1.4B |
| Net Receivables | $122M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $377M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.6B |
| PP&E (Net) | $505M |
| Goodwill | $2.2B |
| Intangible Assets | $580M |
| Long-Term Investments | $531M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.2B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.0B |
| TOTAL ASSETS | $7.5B |
| Account Payables | $84M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $151M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.7B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $13M |
| Deferred Tax Liabilities | $48M |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $94M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.8B |
| Common Stock | $10.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.3B |
| Retained Earnings | $2.8B |
| Treasury Stock | -$1.2B |
| Accum. Other Comp. Income | -$248M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4.7B |
| Minority Interest | $48M |
| TOTAL EQUITY | $4.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7.5B |
| Total Debt | $31M |
| Net Debt | -$414M |