| Metric | Q1 2019 | Q4 2018 | Q1 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $712M | — | — | — | — |
| Op. Income | $71M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 33.9% | — | — | — | — |
| Net Margin | 64.9% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $6.60 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $144M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $712M |
| Cost of Revenue | $471M |
| GROSS PROFIT | $241M |
| R&D Expenses | $60M |
| Selling & Marketing | $80M |
| General & Administrative | $41M |
| SG&A Expenses | $121M |
| Other Expenses | -$10M |
| Operating Expenses | $171M |
| Cost & Expenses | $642M |
| OPERATING INCOME | $71M |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $926.4K |
| Other Income/Expenses | $13M |
| INCOME BEFORE TAX | $487M |
| Income Tax Expense | $18M |
| Net Income from Continuing Ops | $469M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $23M |
| NET INCOME | $462M |
| Net Income Deductions | -$2.6B |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3.1B |
| D&A | $22M |
| EBIT | $488M |
| EBITDA | $93M |
| EPS | $7 |
| EPS Diluted | $7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $712M |
| Cost of Revenue | $471M |
| GROSS PROFIT | $241M |
| R&D Expenses | $60M |
| Selling & Marketing | $80M |
| General & Administrative | $41M |
| SG&A Expenses | $121M |
| Other Expenses | -$10M |
| Operating Expenses | $171M |
| Cost & Expenses | $642M |
| OPERATING INCOME | $71M |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $926.4K |
| Other Income/Expenses | $13M |
| INCOME BEFORE TAX | $487M |
| Income Tax Expense | $18M |
| Net Income from Continuing Ops | $469M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $23M |
| NET INCOME | $462M |
| Net Income Deductions | -$2.6B |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3.1B |
| D&A | $22M |
| EBIT | $488M |
| EBITDA | $93M |
| EPS | $7 |
| EPS Diluted | $7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $463M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $27M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$346M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $144M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | -$207M |
| Purchases of Investments | -$495M |
| Sales/Maturities of Investments | $925M |
| Other Investing Activities | $1M |
| NET CASH FROM INVESTING | $224M |
| Net Debt Issuance | $190M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $15M |
| NET CASH FROM FINANCING | $205M |
| FREE CASH FLOW | $144M |
| Net Change in Cash | $571M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.3B |
| Short-Term Investments | $940M |
| Net Receivables | $636M |
| Inventory | $170M |
| Other Current Assets | $148M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.7B |
| PP&E (Net) | $293M |
| Goodwill | $1.9B |
| Intangible Assets | $790M |
| Long-Term Investments | $214M |
| Tax Assets | $17M |
| Other Non-Current Assets | $70M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.2B |
| TOTAL ASSETS | $5.9B |
| Account Payables | $35M |
| Short-Term Debt | $192M |
| Deferred Revenue | $194M |
| Other Current Liabilities | $29M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $982M |
| Long-Term Debt | $63M |
| Deferred Revenue NC | $19M |
| Deferred Tax Liabilities | $52M |
| Other Non-Current Liabilities | $63M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $97M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $15.5K |
| Additional Paid-In Capital | $2.8B |
| Retained Earnings | $1.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $49M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4.4B |
| Minority Interest | $487M |
| TOTAL EQUITY | $4.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.9B |
| Total Debt | $233M |
| Net Debt | -$1.1B |