| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $178M | $196M | $154M | -9.2% | 16.2% |
| Op. Income | $5M | $13M | $14M | -58.9% | -60.2% |
| Gross Margin | 35.2% | 34.9% | 39.5% | 0.3pp | -4.3pp |
| Net Margin | 3.3% | 4.9% | 7.1% | -1.6pp | -3.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.58 | $0.95 | $1.07 | -38.9% | -45.8% |
| Free Cash Flow | -$24M | $18M | -$69M | -236.5% | 64.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $178M |
| Cost of Revenue | $116M |
| GROSS PROFIT | $63M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $33M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $50M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $173M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $827.0K |
| Interest Expense | $37.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $178M |
| Cost of Revenue | $116M |
| GROSS PROFIT | $63M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $33M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $50M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $173M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $827.0K |
| Interest Expense | $37.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $953.0K |
| Deferred Income Tax | $9.0K |
| Other Non-Cash Items | $80.0K |
| Change in Working Capital | -$28M |
| OPERATING CASH FLOW | -$18M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$444.0K |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | -$24M |
| Net Change in Cash | -$26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $103M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $121M |
| Inventory | $252M |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $487M |
| PP&E (Net) | $147M |
| Goodwill | $11M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $11M |
| Other Non-Current Assets | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $203M |
| TOTAL ASSETS | $689M |
| Account Payables | $57M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $117M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $77M |
| TOTAL LIABILITIES | $195M |
| Common Stock | $514.0K |
| Additional Paid-In Capital | $87M |
| Retained Earnings | $406M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $494M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $494M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $689M |
| Total Debt | $57M |
| Net Debt | -$46M |