| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $664M | — | $743M | — | -10.7% |
| Op. Income | $12M | — | $66M | — | -82.3% |
| Gross Margin | 36.8% | — | 36.5% | — | 0.3pp |
| Net Margin | 2.9% | — | 6.0% | — | -3.0pp |
| EPS (Diluted) | $1.90 | — | $4.37 | — | -56.5% |
| Free Cash Flow | $19M | — | -$94M | — | 120.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $664M |
| Cost of Revenue | $420M |
| GROSS PROFIT | $244M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $144M |
| General & Administrative | $56M |
| SG&A Expenses | $201M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $232M |
| Cost & Expenses | $652M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $152.0K |
| Other Income/Expenses | $14M |
| INCOME BEFORE TAX | $26M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $122.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $26M |
| EBITDA | $42M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $664M |
| Cost of Revenue | $420M |
| GROSS PROFIT | $244M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $144M |
| General & Administrative | $56M |
| SG&A Expenses | $201M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $232M |
| Cost & Expenses | $652M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $152.0K |
| Other Income/Expenses | $14M |
| INCOME BEFORE TAX | $26M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $122.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $26M |
| EBITDA | $42M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $20M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$7M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $42M |
| Capital Expenditure | -$23M |
| Acquisitions (Net) | $15M |
| Purchases of Investments | -$41M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$48M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$444.0K |
| Common Dividends Paid | -$13M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$13M |
| FREE CASH FLOW | $19M |
| Net Change in Cash | -$18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $112M |
| Short-Term Investments | $27M |
| Net Receivables | $43M |
| Inventory | $261M |
| Other Current Assets | $15M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $459M |
| PP&E (Net) | $145M |
| Goodwill | $11M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $14M |
| Tax Assets | $18M |
| Other Non-Current Assets | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $223M |
| TOTAL ASSETS | $682M |
| Account Payables | $43M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $104M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $78M |
| TOTAL LIABILITIES | $182M |
| Common Stock | $514.0K |
| Additional Paid-In Capital | $88M |
| Retained Earnings | $410M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $500M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $500M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $682M |
| Total Debt | $52M |
| Net Debt | -$60M |