| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $24M | $24M | $20M | -1.1% | 19.1% |
| Op. Income | $8M | $11M | $10M | -24.2% | -15.8% |
| Gross Margin | 65.8% | 74.3% | 90.9% | -8.5pp | -25.1pp |
| Net Margin | 26.2% | 33.8% | 38.1% | -7.5pp | -11.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.44 | $0.58 | $0.55 | -24.1% | -20.0% |
| Free Cash Flow | $6M | $8M | $10M | -29.7% | -41.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $77.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $23M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $451.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $77.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $23M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $451.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $451.0K |
| Stock-Based Compensation | $197.0K |
| Deferred Income Tax | $221.0K |
| Other Non-Cash Items | -$821.0K |
| Change in Working Capital | -$341.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$400.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$386.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $23M |
| Other Investing Activities | $18M |
| NET CASH FROM INVESTING | $40M |
| Net Debt Issuance | -$26M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $21M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | $42M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $103M |
| Short-Term Investments | $340M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $449M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.9B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $45M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.9B |
| TOTAL ASSETS | $2.4B |
| Account Payables | $972.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.1B |
| Long-Term Debt | $25M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $41M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.1B |
| Common Stock | $141.0K |
| Additional Paid-In Capital | $95M |
| Retained Earnings | $151M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$25M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $221M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $221M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.4B |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | -$74M |