| Metric | FY 2018 | Prior Q | FY 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $176M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$232M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 34.3% | — | — | — | — |
| Net Margin | -131.8% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-3.04 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$195M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $176M |
| Cost of Revenue | $116M |
| GROSS PROFIT | $60M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $63M |
| General & Administrative | $103M |
| SG&A Expenses | $166M |
| Other Expenses | $127M |
| Operating Expenses | $292M |
| Cost & Expenses | $408M |
| OPERATING INCOME | -$232M |
| Interest Income | $260.7K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $329.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$232M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$233M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$232M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$232M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$231M |
| EBITDA | -$228M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$232M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $20M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | -$23.2K |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | -$190M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | -$389.3K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$134.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $8M |
| NET CASH FROM FINANCING | $291M |
| FREE CASH FLOW | -$195M |
| Net Change in Cash | $97M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $138M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $20M |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $185M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $39.8K |
| Intangible Assets | $206.2K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $239.2K |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $194M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $88M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $126M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $444.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $444.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $126M |
| Common Stock | $181.8K |
| Additional Paid-In Capital | $969M |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | -$15M |
| Accum. Other Comp. Income | $90M |
| Other Equity | -$15M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $68M |
| Minority Interest | -$159.9K |
| TOTAL EQUITY | $68M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $194M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$138M |