| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.9B | — | — | — | — |
| Op. Income | $475M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 41.9% | — | — | — | — |
| Net Margin | 18.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $4.94 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $470M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.9B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $814M |
| R&D Expenses | $121M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $218M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $340M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $475M |
| Interest Income | $32.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $472M |
| Income Tax Expense | $109M |
| Net Income from Continuing Ops | $363M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $363M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $363M |
| D&A | $178M |
| EBIT | $475M |
| EBITDA | $652M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.9B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $814M |
| R&D Expenses | $121M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $218M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $340M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $475M |
| Interest Income | $32.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $472M |
| Income Tax Expense | $109M |
| Net Income from Continuing Ops | $363M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $363M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $363M |
| D&A | $178M |
| EBIT | $475M |
| EBITDA | $652M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $363M |
| Depreciation & Amortization | $178M |
| Stock-Based Compensation | $25M |
| Deferred Income Tax | $32M |
| Other Non-Cash Items | $400.0K |
| Change in Working Capital | -$93M |
| OPERATING CASH FLOW | $505M |
| Capital Expenditure | -$35M |
| Acquisitions (Net) | $45.0K |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$196M |
| Net Debt Issuance | $15M |
| Common Stock Repurchased | -$194M |
| Common Dividends Paid | -$139M |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$310M |
| FREE CASH FLOW | $470M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $369M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $247M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $628M |
| PP&E (Net) | $206M |
| Goodwill | $805M |
| Intangible Assets | $651M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $484M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.1B |
| TOTAL ASSETS | $2.8B |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $332M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $524M |
| Long-Term Debt | $275M |
| Deferred Revenue NC | $68M |
| Deferred Tax Liabilities | $244M |
| Other Non-Current Liabilities | $54M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $642M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $584M |
| Retained Earnings | $2.9B |
| Treasury Stock | -$1.8B |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.8B |
| Total Debt | $275M |
| Net Debt | $263M |