| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $837M | — | $746M | — | 12.2% |
| Op. Income | $182M | — | $158M | — | 15.4% |
| Gross Margin | 41.3% | — | 40.2% | — | 1.1pp |
| Net Margin | 14.1% | — | 13.8% | — | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $1.38 | — | $1.22 | — | 13.1% |
| Free Cash Flow | $164M | — | $175M | — | -6.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $837M |
| Cost of Revenue | $491M |
| GROSS PROFIT | $345M |
| R&D Expenses | $51M |
| Selling & Marketing | $61M |
| General & Administrative | $51M |
| SG&A Expenses | $112M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $163M |
| Cost & Expenses | $654M |
| OPERATING INCOME | $182M |
| Interest Income | $161.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $181M |
| Income Tax Expense | $63M |
| Net Income from Continuing Ops | $118M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $118M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $118M |
| D&A | $72M |
| EBIT | $182M |
| EBITDA | $254M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $837M |
| Cost of Revenue | $491M |
| GROSS PROFIT | $345M |
| R&D Expenses | $51M |
| Selling & Marketing | $61M |
| General & Administrative | $51M |
| SG&A Expenses | $112M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $163M |
| Cost & Expenses | $654M |
| OPERATING INCOME | $182M |
| Interest Income | $161.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $181M |
| Income Tax Expense | $63M |
| Net Income from Continuing Ops | $118M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $118M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $118M |
| D&A | $72M |
| EBIT | $182M |
| EBITDA | $254M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $118M |
| Depreciation & Amortization | $72M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $17M |
| Other Non-Cash Items | $864.0K |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | $219M |
| Capital Expenditure | -$55M |
| Acquisitions (Net) | -$426M |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$506M |
| Net Debt Issuance | $296M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$30M |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $294M |
| FREE CASH FLOW | $164M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $126M |
| Short-Term Investments | $1M |
| Net Receivables | $215M |
| Inventory | -$127M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.6B |
| PP&E (Net) | $275M |
| Goodwill | $537M |
| Intangible Assets | $323M |
| Long-Term Investments | -$2M |
| Tax Assets | $13M |
| Other Non-Current Assets | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $106M |
| Deferred Revenue | $276M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $726M |
| Long-Term Debt | $273M |
| Deferred Revenue NC | $11M |
| Deferred Tax Liabilities | $75M |
| Other Non-Current Liabilities | -$271M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $88M |
| TOTAL LIABILITIES | $814M |
| Common Stock | $998.0K |
| Additional Paid-In Capital | $335M |
| Retained Earnings | $724M |
| Treasury Stock | -$310M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $750M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $750M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $387M |
| Net Debt | $261M |