| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $746M | — | — | — | — |
| Op. Income | $158M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 40.2% | — | — | — | — |
| Net Margin | 13.8% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $1.22 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $175M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $746M |
| Cost of Revenue | $446M |
| GROSS PROFIT | $299M |
| R&D Expenses | $43M |
| Selling & Marketing | $55M |
| General & Administrative | $44M |
| SG&A Expenses | $99M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $142M |
| Cost & Expenses | $588M |
| OPERATING INCOME | $158M |
| Interest Income | $781.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$576.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $157M |
| Income Tax Expense | $54M |
| Net Income from Continuing Ops | $103M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $103M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $103M |
| D&A | $64M |
| EBIT | $159M |
| EBITDA | $223M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $746M |
| Cost of Revenue | $446M |
| GROSS PROFIT | $299M |
| R&D Expenses | $43M |
| Selling & Marketing | $55M |
| General & Administrative | $44M |
| SG&A Expenses | $99M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $142M |
| Cost & Expenses | $588M |
| OPERATING INCOME | $158M |
| Interest Income | $781.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$576.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $157M |
| Income Tax Expense | $54M |
| Net Income from Continuing Ops | $103M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $103M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $103M |
| D&A | $64M |
| EBIT | $159M |
| EBITDA | $223M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $103M |
| Depreciation & Amortization | $64M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $7M |
| Other Non-Cash Items | $931.0K |
| Change in Working Capital | $29M |
| OPERATING CASH FLOW | $207M |
| Capital Expenditure | -$32M |
| Acquisitions (Net) | -$3M |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$59M |
| Net Debt Issuance | -$13M |
| Common Stock Repurchased | -$58M |
| Common Dividends Paid | -$27M |
| Other Financing Activities | -$487.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$95M |
| FREE CASH FLOW | $175M |
| Net Change in Cash | $53M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $118M |
| Short-Term Investments | $1M |
| Net Receivables | $195M |
| Inventory | -$4M |
| Other Current Assets | $25M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $360M |
| PP&E (Net) | $238M |
| Goodwill | $292M |
| Intangible Assets | $142M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $882.0K |
| Other Non-Current Assets | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $691M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $63M |
| Deferred Revenue | $238M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $344M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $8M |
| Deferred Tax Liabilities | $65M |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $80M |
| TOTAL LIABILITIES | $424M |
| Common Stock | $980.0K |
| Additional Paid-In Capital | $298M |
| Retained Earnings | $637M |
| Treasury Stock | -$310M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $627M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $627M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $63M |
| Net Debt | -$55M |