| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $592M | — | — | — | — |
| Op. Income | $139M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 43.3% | — | — | — | — |
| Net Margin | 15.2% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.96 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $124M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $592M |
| Cost of Revenue | $336M |
| GROSS PROFIT | $256M |
| R&D Expenses | $32M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $85M |
| SG&A Expenses | $85M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $117M |
| Cost & Expenses | $453M |
| OPERATING INCOME | $139M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $711.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $140M |
| Income Tax Expense | $50M |
| Net Income from Continuing Ops | $90M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $90M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $90M |
| D&A | $44M |
| EBIT | $139M |
| EBITDA | $183M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $592M |
| Cost of Revenue | $336M |
| GROSS PROFIT | $256M |
| R&D Expenses | $32M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $85M |
| SG&A Expenses | $85M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $117M |
| Cost & Expenses | $453M |
| OPERATING INCOME | $139M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $711.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $140M |
| Income Tax Expense | $50M |
| Net Income from Continuing Ops | $90M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $90M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $90M |
| D&A | $44M |
| EBIT | $139M |
| EBITDA | $183M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $90M |
| Depreciation & Amortization | $44M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $8M |
| Other Non-Cash Items | $724.0K |
| Change in Working Capital | $27M |
| OPERATING CASH FLOW | $169M |
| Capital Expenditure | -$45M |
| Acquisitions (Net) | -$16M |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $5M |
| Other Investing Activities | $257.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$77M |
| Net Debt Issuance | $5M |
| Common Stock Repurchased | -$42M |
| Common Dividends Paid | -$18M |
| Other Financing Activities | $5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$30M |
| FREE CASH FLOW | $124M |
| Net Change in Cash | $74M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $74M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $180M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $306M |
| PP&E (Net) | $252M |
| Goodwill | $213M |
| Intangible Assets | $111M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $600M |
| TOTAL ASSETS | $906M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $50M |
| Deferred Revenue | $166M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $263M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $47M |
| Other Non-Current Liabilities | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $67M |
| TOTAL LIABILITIES | $331M |
| Common Stock | $939.0K |
| Additional Paid-In Capital | $224M |
| Retained Earnings | $402M |
| Treasury Stock | -$52M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $575M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $575M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $906M |
| Total Debt | $50M |
| Net Debt | -$24M |