| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $426M | $338M | $380M | 26.0% | 12.0% |
| Op. Income | $48M | $10M | $21M | 373.8% | 127.2% |
| Gross Margin | 33.6% | 26.8% | 28.7% | 6.8pp | 4.9pp |
| Net Margin | 8.2% | 2.0% | 4.1% | 6.2pp | 4.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.81 | $0.36 | $0.81 | 402.8% | 123.5% |
| Free Cash Flow | $43M | -$4M | -$32M | 1185.9% | 233.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $426M |
| Cost of Revenue | $283M |
| GROSS PROFIT | $143M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $76M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $95M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $95M |
| Cost & Expenses | $377M |
| OPERATING INCOME | $48M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$681.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $48M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $35M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $49M |
| EBITDA | $65M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $426M |
| Cost of Revenue | $283M |
| GROSS PROFIT | $143M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $76M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $95M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $95M |
| Cost & Expenses | $377M |
| OPERATING INCOME | $48M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$681.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $48M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $35M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $49M |
| EBITDA | $65M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $35M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$150.0K |
| Other Non-Cash Items | $34.0K |
| Change in Working Capital | $18M |
| OPERATING CASH FLOW | $70M |
| Capital Expenditure | -$27M |
| Acquisitions (Net) | -$23.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$23.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27M |
| Net Debt Issuance | -$9M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$13M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$20M |
| FREE CASH FLOW | $43M |
| Net Change in Cash | $22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $66M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $218M |
| Inventory | $178M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $469M |
| PP&E (Net) | $454M |
| Goodwill | $185M |
| Intangible Assets | $187M |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $835M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $100M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $19M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $188M |
| Long-Term Debt | $83M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $69M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $230M |
| TOTAL LIABILITIES | $418M |
| Common Stock | $104M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $791M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $886M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $886M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $172M |
| Net Debt | $106M |