| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $282M | $318M | $256M | -11.6% | 9.9% |
| Op. Income | $4M | $15M | $7M | -72.5% | -43.5% |
| Gross Margin | 23.2% | 24.9% | 23.8% | -1.7pp | -0.6pp |
| Net Margin | 1.2% | 3.5% | 2.4% | -2.3pp | -1.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.17 | $0.58 | $0.32 | -70.7% | -46.9% |
| Free Cash Flow | -$51M | -$11M | -$4M | -379.9% | -1290.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $282M |
| Cost of Revenue | $216M |
| GROSS PROFIT | $65M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $49M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $61M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $61M |
| Cost & Expenses | $277M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $57.0K |
| Other Income/Expenses | $103.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $920.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $282M |
| Cost of Revenue | $216M |
| GROSS PROFIT | $65M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $49M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $61M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $61M |
| Cost & Expenses | $277M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $57.0K |
| Other Income/Expenses | $103.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $920.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $278.0K |
| Other Non-Cash Items | -$28.0K |
| Change in Working Capital | -$49M |
| OPERATING CASH FLOW | -$32M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | $358.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | -$37.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$12M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$51M |
| Net Change in Cash | -$47M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $221M |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $188M |
| Inventory | $159M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $584M |
| PP&E (Net) | $332M |
| Goodwill | $122M |
| Intangible Assets | $77M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $539M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $101M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $166M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $61M |
| Other Non-Current Liabilities | $455.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $108M |
| TOTAL LIABILITIES | $273M |
| Common Stock | $88M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $776M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$13M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $850M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $850M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $60M |
| Net Debt | -$161M |