| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $653M | — | $629M | — | 3.8% |
| Op. Income | $67M | — | $43M | — | 54.5% |
| Gross Margin | 32.0% | — | 29.7% | — | 2.3pp |
| Net Margin | 6.3% | — | 4.4% | — | 1.9pp |
| EPS (Diluted) | $2.21 | — | $1.47 | — | 50.3% |
| Free Cash Flow | $53M | — | $32M | — | 66.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $653M |
| Cost of Revenue | $444M |
| GROSS PROFIT | $209M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $69M |
| General & Administrative | $72M |
| SG&A Expenses | $142M |
| Other Expenses | -$5.0K |
| Operating Expenses | $142M |
| Cost & Expenses | $586M |
| OPERATING INCOME | $67M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $115.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $68M |
| Income Tax Expense | $27M |
| Net Income from Continuing Ops | $41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $41M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $68M |
| EBITDA | $96M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $653M |
| Cost of Revenue | $444M |
| GROSS PROFIT | $209M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $69M |
| General & Administrative | $72M |
| SG&A Expenses | $142M |
| Other Expenses | -$5.0K |
| Operating Expenses | $142M |
| Cost & Expenses | $586M |
| OPERATING INCOME | $67M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $115.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $68M |
| Income Tax Expense | $27M |
| Net Income from Continuing Ops | $41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $41M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $68M |
| EBITDA | $96M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $41M |
| Depreciation & Amortization | $28M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | -$31.0K |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $81M |
| Capital Expenditure | -$27M |
| Acquisitions (Net) | $326.0K |
| Purchases of Investments | -$66M |
| Sales/Maturities of Investments | $10M |
| Other Investing Activities | $35M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$48M |
| Net Debt Issuance | -$93.0K |
| Common Stock Repurchased | -$13M |
| Common Dividends Paid | -$7M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$16M |
| FREE CASH FLOW | $53M |
| Net Change in Cash | $16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $60M |
| Short-Term Investments | $39M |
| Net Receivables | $60M |
| Inventory | $46M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $211M |
| PP&E (Net) | $97M |
| Goodwill | $60M |
| Intangible Assets | $49M |
| Long-Term Investments | $20M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | -$2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $229M |
| TOTAL ASSETS | $440M |
| Account Payables | $48M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $68M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $27M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $29M |
| TOTAL LIABILITIES | $97M |
| Common Stock | $42M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $304M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $343M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $343M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $440M |
| Total Debt | $381.0K |
| Net Debt | -$60M |