| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $629M | — | $569M | — | 10.6% |
| Op. Income | $43M | — | $49M | — | -10.8% |
| Gross Margin | 29.7% | — | 32.8% | — | -3.1pp |
| Net Margin | 4.4% | — | 5.6% | — | -1.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.47 | — | $1.69 | — | -13.0% |
| Free Cash Flow | $32M | — | $35M | — | -8.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $629M |
| Cost of Revenue | $442M |
| GROSS PROFIT | $187M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $70M |
| General & Administrative | $74M |
| SG&A Expenses | $144M |
| Other Expenses | -$375.0K |
| Operating Expenses | $144M |
| Cost & Expenses | $586M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $46M |
| Income Tax Expense | $18M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $43M |
| EBITDA | $68M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $629M |
| Cost of Revenue | $442M |
| GROSS PROFIT | $187M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $70M |
| General & Administrative | $74M |
| SG&A Expenses | $144M |
| Other Expenses | -$375.0K |
| Operating Expenses | $144M |
| Cost & Expenses | $586M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $46M |
| Income Tax Expense | $18M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $43M |
| EBITDA | $68M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $28M |
| Depreciation & Amortization | $27M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | -$174.0K |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $55M |
| Capital Expenditure | -$23M |
| Acquisitions (Net) | $932.0K |
| Purchases of Investments | -$13M |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | $9M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$19M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | -$7M |
| Other Financing Activities | -$91.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $32M |
| Net Change in Cash | $28M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $44M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $62M |
| Inventory | $49M |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $177M |
| PP&E (Net) | $93M |
| Goodwill | $60M |
| Intangible Assets | $54M |
| Long-Term Investments | -$4M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $231M |
| TOTAL ASSETS | $408M |
| Account Payables | $49M |
| Short-Term Debt | $93.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $66M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $23M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $25M |
| TOTAL LIABILITIES | $92M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $48M |
| Retained Earnings | $270M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $317M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $317M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $408M |
| Total Debt | $474.0K |
| Net Debt | -$44M |