| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.2B | — | $1.1B | — | 3.8% |
| Op. Income | $105M | — | -$21M | — | 598.6% |
| Gross Margin | 33.6% | — | 37.0% | — | -3.4pp |
| Net Margin | -29.7% | — | -7.5% | — | -22.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.80 | — | $-0.20 | — | -300.0% |
| Free Cash Flow | $97M | — | $133M | — | -26.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $775M |
| GROSS PROFIT | $392M |
| R&D Expenses | $28M |
| Selling & Marketing | $346M |
| General & Administrative | -$173M |
| SG&A Expenses | $173M |
| Other Expenses | $86M |
| Operating Expenses | $287M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | $105M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $97M |
| Income Tax Expense | $444M |
| Net Income from Continuing Ops | -$347M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$347M |
| Net Income Deductions | $875.7K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$348M |
| D&A | $63M |
| EBIT | $106M |
| EBITDA | $169M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$347M |
| Depreciation & Amortization | $63M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$22M |
| Other Non-Cash Items | $87M |
| Change in Working Capital | $357M |
| OPERATING CASH FLOW | $147M |
| Capital Expenditure | -$50M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $700.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$50M |
| Net Debt Issuance | -$95M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $400.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$90M |
| FREE CASH FLOW | $97M |
| Net Change in Cash | -$600.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $19M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $152M |
| Inventory | $162M |
| Other Current Assets | $95M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $458M |
| PP&E (Net) | $708M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $152M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $479M |
| Other Non-Current Assets | $316M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $2.0B |
| Account Payables | $58M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $165M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $323M |
| Long-Term Debt | $59M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $108M |
| Other Non-Current Liabilities | $1.9B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.4B |
| Common Stock | $223M |
| Additional Paid-In Capital | $52M |
| Retained Earnings | -$785M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $55M |
| Other Equity | $148 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$455M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$455M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.0B |
| Total Debt | $59M |
| Net Debt | $40M |