| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $11M | — | 4.5% | — |
| Op. Income | -$1M | -$267.5K | — | -333.2% | — |
| Gross Margin | 68.8% | 70.6% | — | -1.8pp | — |
| Net Margin | -22.3% | -9.1% | — | -13.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.43 | $-0.17 | — | -159.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $36.1K |
| Interest Expense | $23.1K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | -$201.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $17M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $450.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $25M |
| PP&E (Net) | $805.7K |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $16M |
| Tax Assets | $156.6K |
| Other Non-Current Assets | $787.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $26M |
| TOTAL ASSETS | $51M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $21M |
| Other Current Liabilities | $441.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $35M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $583.6K |
| Other Non-Current Liabilities | $82.3K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $757.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $36M |
| Common Stock | $7.3K |
| Additional Paid-In Capital | $153M |
| Retained Earnings | -$144M |
| Treasury Stock | -$358.4K |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $4M |
| TOTAL EQUITY | $15M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $51M |
| Total Debt | $677.4K |
| Net Debt | -$16M |