| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $9M | — | 23.1% | — |
| Op. Income | -$143.3K | -$738.3K | — | 80.6% | — |
| Gross Margin | 66.4% | 71.9% | — | -5.4pp | — |
| Net Margin | -1.3% | -3.7% | — | 2.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $-0.06 | — | 57.5% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | -$154.2K |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$143.3K |
| Interest Income | $28.5K |
| Interest Expense | $6.1K |
| Other Income/Expenses | $23.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$120.0K |
| Income Tax Expense | $70.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$190.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$146.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$146.1K |
| D&A | $29.5K |
| EBIT | -$113.8K |
| EBITDA | -$84.3K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $73.8K |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $23M |
| PP&E (Net) | $673.7K |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $17M |
| Tax Assets | $84.7K |
| Other Non-Current Assets | $952.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $26M |
| TOTAL ASSETS | $49M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $438.3K |
| Deferred Revenue | $20M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $33M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $532.3K |
| Other Non-Current Liabilities | $82.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $761.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $34M |
| Common Stock | $7.3K |
| Additional Paid-In Capital | $153M |
| Retained Earnings | -$145M |
| Treasury Stock | -$122.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $4M |
| TOTAL EQUITY | $15M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $49M |
| Total Debt | $989.3K |
| Net Debt | -$12M |