| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $216M | $216M | — | 0.1% | — |
| Op. Income | $33M | $46M | — | -28.2% | — |
| Gross Margin | 58.8% | 54.8% | — | 4.0pp | — |
| Net Margin | 16.1% | 18.5% | — | -2.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.65 | $0.75 | — | -13.2% | — |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $216M |
| Cost of Revenue | $89M |
| GROSS PROFIT | $127M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $71M |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $81M |
| Other Expenses | -$476.6K |
| Operating Expenses | $94M |
| Cost & Expenses | $183M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $630.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | $43M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $35M |
| D&A | $345.6K |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $216M |
| Cost of Revenue | $89M |
| GROSS PROFIT | $127M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $71M |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $81M |
| Other Expenses | -$476.6K |
| Operating Expenses | $94M |
| Cost & Expenses | $183M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $630.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | $43M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $35M |
| D&A | $345.6K |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $35M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$35M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $129M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $486M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $148M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $763M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $19M |
| Tax Assets | $13M |
| Other Non-Current Assets | $193.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $46M |
| TOTAL ASSETS | $809M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $74M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $326M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $73M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $81M |
| TOTAL LIABILITIES | $407M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $402M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $402M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $402M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $809M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | -$121M |