| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $164M | $154M | $75M | 6.4% | 119.5% |
| Op. Income | $51M | $51M | $27M | 0.8% | 91.4% |
| Gross Margin | 75.6% | 81.5% | 81.7% | -5.9pp | -6.2pp |
| Net Margin | 24.9% | 50.5% | 28.3% | -25.6pp | -3.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.76 | $1.46 | $0.39 | -47.5% | 95.1% |
| Free Cash Flow | $0 | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $164M |
| Cost of Revenue | $40M |
| GROSS PROFIT | $124M |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $56M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $62M |
| Other Expenses | $979.7K |
| Operating Expenses | $73M |
| Cost & Expenses | $113M |
| OPERATING INCOME | $51M |
| Interest Income | $52.6K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $52M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $41M |
| D&A | $363.9K |
| EBIT | $51M |
| EBITDA | $51M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $164M |
| Cost of Revenue | $40M |
| GROSS PROFIT | $124M |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $56M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $62M |
| Other Expenses | $979.7K |
| Operating Expenses | $73M |
| Cost & Expenses | $113M |
| OPERATING INCOME | $51M |
| Interest Income | $52.6K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $52M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $41M |
| D&A | $363.9K |
| EBIT | $51M |
| EBITDA | $51M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $41M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$41M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $50M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $386M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $295.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $580M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $13M |
| Tax Assets | $11M |
| Other Non-Current Assets | $209.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $31M |
| TOTAL ASSETS | $611M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $96M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $381M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | -$127M |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $388M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $128M |
| Retained Earnings | $97M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | -$533.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $223M |
| Minority Interest | -$238.6K |
| TOTAL EQUITY | $223M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $611M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$46M |