| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | $3M | — | -11.9% |
| Op. Income | -$883.1K | — | -$2M | — | 48.5% |
| Gross Margin | 12.0% | — | 51.5% | — | -39.5pp |
| Net Margin | 2.1% | — | -306.5% | — | 308.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.15 | — | $-36.41 | — | 100.4% |
| Free Cash Flow | $0 | — | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $307.4K |
| R&D Expenses | $199.3K |
| Selling & Marketing | $621.6K |
| General & Administrative | $369.6K |
| SG&A Expenses | $991.2K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $877.9K |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$883.1K |
| Interest Income | $312.2K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $438 |
| INCOME BEFORE TAX | -$882.7K |
| Income Tax Expense | $831.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $54.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $54.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $54.0K |
| D&A | $203.2K |
| EBIT | -$883.1K |
| EBITDA | -$679.9K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $54.0K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | -$502.9K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $448.9K |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $15M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $730.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $23M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $51M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $53M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $53M |
| Common Stock | $72.5K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$354M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $298M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$54M |
| Minority Interest | $22M |
| TOTAL EQUITY | -$32M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $21M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$2M |