| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3.1B | — | — | — | — |
| Op. Income | -$205M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 5.5% | — | — | — | — |
| Net Margin | -6.1% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.18 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$104M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.1B |
| Cost of Revenue | $2.9B |
| GROSS PROFIT | $168M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $70M |
| General & Administrative | $268M |
| SG&A Expenses | $338M |
| Other Expenses | -$389.5K |
| Operating Expenses | $369M |
| Cost & Expenses | $3.3B |
| OPERATING INCOME | -$205M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $18M |
| INCOME BEFORE TAX | -$187M |
| Income Tax Expense | -$389.5K |
| Net Income from Continuing Ops | -$187M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$187M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$430M |
| D&A | $11M |
| EBIT | -$187M |
| EBITDA | -$177M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$187M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $156M |
| OPERATING CASH FLOW | -$13M |
| Capital Expenditure | -$91M |
| Acquisitions (Net) | -$122.6K |
| Purchases of Investments | -$44M |
| Sales/Maturities of Investments | $44M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$91M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $910M |
| FREE CASH FLOW | -$104M |
| Net Change in Cash | $791M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $918M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $46M |
| Inventory | $403M |
| Other Current Assets | $44M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $71M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $347.5K |
| Long-Term Investments | $122.6K |
| Tax Assets | $29M |
| Other Non-Current Assets | $822.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $101M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $531M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $51M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $678M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $460M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $460M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $23.8K |
| Additional Paid-In Capital | $733M |
| Retained Earnings | -$362M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | -$21M |
| Other Equity | $2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $406M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $406M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$918M |