| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | $15M | $13M | -32.9% | -22.0% |
| Op. Income | -$789.2K | $396.5K | -$6.8K | -299.0% | -11509.6% |
| Gross Margin | 19.9% | 20.9% | 22.7% | -0.9pp | -2.8pp |
| Net Margin | 13.2% | 2.0% | -0.6% | 11.2pp | 13.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.37 | $0.08 | $-0.02 | 345.8% | 1853.6% |
| Free Cash Flow | $5M | $4M | $658.0K | 14.7% | 603.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $97.9K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | -$789.2K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6.9K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $452.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $97.9K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $97.9K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $90.8K |
| Other Non-Cash Items | -$67.9K |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $101.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | $101.7K |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $18M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $25M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $112.8K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $229.1K |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $30M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $825.5K |
| Additional Paid-In Capital | $765.1K |
| Retained Earnings | $24M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $25M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $25M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $30M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$4M |