| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $291M | $234M | $274M | 24.4% | 6.2% |
| Op. Income | $28M | $25M | $24M | 12.3% | 12.8% |
| Gross Margin | 19.9% | 24.4% | 20.6% | -4.5pp | -0.7pp |
| Net Margin | 6.6% | 7.5% | 6.2% | -0.9pp | 0.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.64 | $1.51 | $1.45 | 8.6% | 13.1% |
| Free Cash Flow | $34M | $16M | $35M | 116.5% | -1.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $291M |
| Cost of Revenue | $233M |
| GROSS PROFIT | $58M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $21M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $264M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $26M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $291M |
| Cost of Revenue | $233M |
| GROSS PROFIT | $58M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $21M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $264M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $26M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $19M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | $39M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$59M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$64M |
| Net Debt Issuance | $27M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $26M |
| FREE CASH FLOW | $34M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $77M |
| Inventory | $197M |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $290M |
| PP&E (Net) | $154M |
| Goodwill | $12M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $562.0K |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $195M |
| TOTAL ASSETS | $484M |
| Account Payables | $63M |
| Short-Term Debt | $34M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $128M |
| Long-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $49M |
| TOTAL LIABILITIES | $177M |
| Common Stock | $117.0K |
| Additional Paid-In Capital | $133M |
| Retained Earnings | $175M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | -$204.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $307M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $307M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $484M |
| Total Debt | $46M |
| Net Debt | $44M |