| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $274M | $253M | $253M | 8.6% | 8.3% |
| Op. Income | $24M | $22M | $18M | 9.1% | 34.0% |
| Gross Margin | 20.6% | 20.0% | 20.6% | 0.5pp | -0.0pp |
| Net Margin | 6.2% | 6.2% | 5.2% | 0.0pp | 0.9pp |
| EPS (Diluted) | $1.45 | $1.34 | $1.14 | 8.2% | 27.2% |
| Free Cash Flow | $35M | $25M | $11M | 40.7% | 230.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $274M |
| Cost of Revenue | $218M |
| GROSS PROFIT | $57M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $22M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | -$311.0K |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $250M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $615.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $274M |
| Cost of Revenue | $218M |
| GROSS PROFIT | $57M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $22M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | -$311.0K |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $250M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $615.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $17M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $623.0K |
| Other Non-Cash Items | $399.0K |
| Change in Working Capital | $16M |
| OPERATING CASH FLOW | $40M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | -$4M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | -$19M |
| Common Stock Repurchased | -$356.0K |
| Common Dividends Paid | -$12M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$31M |
| FREE CASH FLOW | $35M |
| Net Change in Cash | $322.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $620.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $72M |
| Inventory | $173M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $258M |
| PP&E (Net) | $125M |
| Goodwill | $12M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $168M |
| TOTAL ASSETS | $426M |
| Account Payables | $49M |
| Short-Term Debt | $26M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $104M |
| Long-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $46M |
| TOTAL LIABILITIES | $150M |
| Common Stock | $117.0K |
| Additional Paid-In Capital | $131M |
| Retained Earnings | $148M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $276M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $276M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $426M |
| Total Debt | $35M |
| Net Debt | $35M |