| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $956M | — | $858M | — | 11.3% |
| Op. Income | $87M | — | $85M | — | 2.7% |
| Gross Margin | 20.9% | — | 21.5% | — | -0.7pp |
| Net Margin | 6.5% | — | 7.0% | — | -0.5pp |
| EPS (Diluted) | $5.33 | — | $5.17 | — | 3.1% |
| Free Cash Flow | $2M | — | $80M | — | -97.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $956M |
| Cost of Revenue | $756M |
| GROSS PROFIT | $200M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $77M |
| General & Administrative | $39M |
| SG&A Expenses | $116M |
| Other Expenses | -$4M |
| Operating Expenses | $112M |
| Cost & Expenses | $868M |
| OPERATING INCOME | $87M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $82M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $62M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $62M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $62M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $84M |
| EBITDA | $103M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $956M |
| Cost of Revenue | $756M |
| GROSS PROFIT | $200M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $77M |
| General & Administrative | $39M |
| SG&A Expenses | $116M |
| Other Expenses | -$4M |
| Operating Expenses | $112M |
| Cost & Expenses | $868M |
| OPERATING INCOME | $87M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $82M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $62M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $62M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $62M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $84M |
| EBITDA | $103M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $62M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $551.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$66M |
| OPERATING CASH FLOW | $20M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | $4M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | $27M |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$35M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | -$257.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $415.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $70M |
| Inventory | $205M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $283M |
| PP&E (Net) | $119M |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $29M |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | -$5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $164M |
| TOTAL ASSETS | $447M |
| Account Payables | $48M |
| Short-Term Debt | $44M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $123M |
| Long-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $46M |
| TOTAL LIABILITIES | $168M |
| Common Stock | $116.0K |
| Additional Paid-In Capital | $129M |
| Retained Earnings | $154M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $279M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $279M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $447M |
| Total Debt | $53M |
| Net Debt | $52M |