| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $734M | — | $701M | — | 4.8% |
| Op. Income | $42M | — | $33M | — | 26.2% |
| Gross Margin | 16.3% | — | 15.3% | — | 1.1pp |
| Net Margin | 3.0% | — | 2.4% | — | 0.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.98 | — | $1.58 | — | 25.3% |
| Free Cash Flow | $29M | — | $8M | — | 240.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $734M |
| Cost of Revenue | $614M |
| GROSS PROFIT | $120M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $47M |
| General & Administrative | $33M |
| SG&A Expenses | $80M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $80M |
| Cost & Expenses | $694M |
| OPERATING INCOME | $42M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $40M |
| EBITDA | $57M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $734M |
| Cost of Revenue | $614M |
| GROSS PROFIT | $120M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $47M |
| General & Administrative | $33M |
| SG&A Expenses | $80M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $80M |
| Cost & Expenses | $694M |
| OPERATING INCOME | $42M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $40M |
| EBITDA | $57M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $22M |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $905.0K |
| Deferred Income Tax | -$947.0K |
| Other Non-Cash Items | -$346.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $36M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $828.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$21M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$11M |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$31M |
| FREE CASH FLOW | $29M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $834.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $50M |
| Inventory | $159M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $224M |
| PP&E (Net) | $111M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $827.0K |
| Other Non-Current Assets | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $151M |
| TOTAL ASSETS | $375M |
| Account Payables | $44M |
| Short-Term Debt | $42M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $109M |
| Long-Term Debt | $34M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $51M |
| TOTAL LIABILITIES | $159M |
| Common Stock | $110.0K |
| Additional Paid-In Capital | $106M |
| Retained Earnings | $113M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $215M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $215M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $375M |
| Total Debt | $75M |
| Net Debt | $74M |