| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | — | — | — |
| Op. Income | -$26M | -$25M | — | -6.3% | — |
| EPS (Diluted) | $-30.15 | $-29.20 | — | -3.3% | — |
| Free Cash Flow | -$20M | -$24M | — | 13.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $28.0K |
| GROSS PROFIT | -$28.0K |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | -$26M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$25M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$25M |
| D&A | $28.0K |
| EBIT | -$25M |
| EBITDA | -$25M |
| EPS | -$30 |
| EPS Diluted | -$30 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$25M |
| Depreciation & Amortization | $28.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$20M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $18M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $18M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $24M |
| FREE CASH FLOW | -$20M |
| Net Change in Cash | $22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $31M |
| Short-Term Investments | $73M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $452.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $111M |
| PP&E (Net) | $853.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $81.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $934.0K |
| TOTAL ASSETS | $112M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $475.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $17M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $70.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $276.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $17M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $306M |
| Retained Earnings | -$211M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$83.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $94M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $94M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $112M |
| Total Debt | $681.0K |
| Net Debt | -$30M |