| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $369M | $365M | $397M | 1.0% | -7.0% |
| Op. Income | -$102M | $54M | $64M | -288.7% | -260.9% |
| Gross Margin | 29.6% | 30.3% | 30.1% | -0.7pp | -0.6pp |
| Net Margin | -33.1% | 6.8% | 7.3% | -40.0pp | -40.5pp |
| EPS (Diluted) | $-6.26 | $1.26 | $1.41 | -596.8% | -544.0% |
| Free Cash Flow | $21M | -$6M | $68M | 468.4% | -69.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $369M |
| Cost of Revenue | $260M |
| GROSS PROFIT | $109M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $181M |
| Operating Expenses | $211M |
| Cost & Expenses | $471M |
| OPERATING INCOME | -$102M |
| Interest Income | $499.0K |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | -$20M |
| INCOME BEFORE TAX | -$122M |
| Income Tax Expense | $83.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$122M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$122M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$122M |
| D&A | $14M |
| EBIT | -$103M |
| EBITDA | -$89M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$122M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $136M |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | $45M |
| Capital Expenditure | -$25M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $12M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | -$15M |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$31M |
| FREE CASH FLOW | $21M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $22M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $86M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $65M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $189M |
| PP&E (Net) | $1.8B |
| Goodwill | $162M |
| Intangible Assets | $294M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $254M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.6B |
| TOTAL ASSETS | $2.7B |
| Account Payables | $69M |
| Short-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue | $17M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $439M |
| Long-Term Debt | $1.7B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $19M |
| Other Non-Current Liabilities | $143M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.6B |
| Common Stock | $828.0K |
| Additional Paid-In Capital | $531M |
| Retained Earnings | $1.9B |
| Treasury Stock | -$3.2B |
| Accum. Other Comp. Income | -$51M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$846M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$846M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.7B |
| Total Debt | $3.2B |
| Net Debt | $3.2B |