| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $94M | — | $150M | — | -37.1% |
| Op. Income | $57.9K | — | $2M | — | -96.5% |
| Gross Margin | 2.3% | — | 2.3% | — | 0.0pp |
| Net Margin | 0.9% | — | 1.0% | — | -0.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | — | $0.14 | — | -43.0% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | $102.1K | — | -1955.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $94M |
| Cost of Revenue | $92M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $186.8K |
| Selling & Marketing | $515.2K |
| General & Administrative | $520.8K |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $94M |
| OPERATING INCOME | $57.9K |
| Interest Income | $7.8K |
| Interest Expense | $333.2K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $264.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $824.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $824.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $824.5K |
| D&A | $371.9K |
| EBIT | $28.9K |
| EBITDA | $400.8K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $94M |
| Cost of Revenue | $92M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $186.8K |
| Selling & Marketing | $515.2K |
| General & Administrative | $520.8K |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $94M |
| OPERATING INCOME | $57.9K |
| Interest Income | $7.8K |
| Interest Expense | $333.2K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $264.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $824.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $824.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $824.5K |
| D&A | $371.9K |
| EBIT | $28.9K |
| EBITDA | $400.8K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $824.5K |
| Depreciation & Amortization | $371.9K |
| Stock-Based Compensation | $633.5K |
| Deferred Income Tax | $133.1K |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$48.0K |
| Acquisitions (Net) | -$3.1K |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $1M |
| Other Investing Activities | -$21.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$49.7K |
| Net Debt Issuance | $7M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $78M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $87M |
| PP&E (Net) | $988.9K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $288.4K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $305 |
| Other Non-Current Assets | $10.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $88M |
| Account Payables | $51M |
| Short-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $72M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $375.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $73M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $19M |
| Retained Earnings | -$5M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $430.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $16M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $16M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $88M |
| Total Debt | $15M |
| Net Debt | $9M |