| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $88M | — | $120M | — | -27.0% |
| Op. Income | -$112.4K | — | $817.2K | — | -113.8% |
| Gross Margin | 2.5% | — | 2.6% | — | -0.1pp |
| Net Margin | -0.8% | — | 0.8% | — | -1.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | — | $0.09 | — | -177.6% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$2M | — | 45.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $88M |
| Cost of Revenue | $86M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $280.9K |
| Selling & Marketing | $776.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$280.9K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $88M |
| OPERATING INCOME | -$112.4K |
| Interest Income | $118.3K |
| Interest Expense | $703.6K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $325.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $721.7K |
| NET INCOME | -$721.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$721.7K |
| D&A | $37.6K |
| EBIT | -$112.4K |
| EBITDA | -$74.8K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$721.7K |
| Depreciation & Amortization | $511.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$27M |
| Change in Working Capital | $26M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$70.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$57.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$127.9K |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$312.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $264.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $53M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $64M |
| PP&E (Net) | $840.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $271.3K |
| Long-Term Investments | -$348.7K |
| Tax Assets | $348.7K |
| Other Non-Current Assets | $355.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $65M |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $49M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $93.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $49M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $19M |
| Retained Earnings | -$6M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $16M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $16M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $65M |
| Total Debt | $17M |
| Net Debt | $18M |