| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $11M | $2M | 4.3% | 420.6% |
| Op. Income | -$15M | -$17M | -$49M | 11.0% | 69.4% |
| Gross Margin | 94.2% | 92.6% | 96.1% | 1.6pp | -1.9pp |
| Net Margin | -124.4% | -144.1% | -2086.9% | 19.7pp | 1962.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | $-0.14 | $-0.40 | 14.3% | 70.0% |
| Free Cash Flow | -$13M | -$21M | -$42M | 37.4% | 68.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $685.0K |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $27M |
| OPERATING INCOME | -$15M |
| Interest Income | $400.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $400.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$15M |
| D&A | $503.0K |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$15M |
| Depreciation & Amortization | $503.0K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $91.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$13M |
| Capital Expenditure | -$11.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $131.0K |
| FREE CASH FLOW | -$13M |
| Net Change in Cash | -$13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $35M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $434.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $59M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $30M |
| TOTAL ASSETS | $89M |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $44M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $46M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $976M |
| Retained Earnings | -$933M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$39.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $43M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $43M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $89M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$32M |