| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$46M | -$77M | -$39M | 40.0% | -18.0% |
| EPS (Diluted) | $-0.38 | $-0.67 | $-0.29 | 43.3% | -31.0% |
| Free Cash Flow | -$50M | -$59M | -$42M | 15.0% | -20.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $46M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | -$46M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$43M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$43M |
| D&A | $524.0K |
| EBIT | -$46M |
| EBITDA | -$46M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$43M |
| Depreciation & Amortization | $524.0K |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | -$50M |
| Capital Expenditure | -$140.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$140.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$184.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $39M |
| FREE CASH FLOW | -$50M |
| Net Change in Cash | -$11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $189M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $875.0K |
| Inventory | $109.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $210M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $215M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $32M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $36M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $625.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $37M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $954M |
| Retained Earnings | -$776M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$12.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $178M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $178M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $215M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$188M |