| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $196.6K | $336.1K | $328.6K | -41.5% | -40.2% |
| Op. Income | -$2M | -$1M | -$740.8K | -41.0% | -141.3% |
| Gross Margin | 94.8% | 91.8% | 91.3% | 3.0pp | 3.5pp |
| Net Margin | -1937.3% | -527.2% | -230.4% | -1410.1pp | -1706.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $-2.17 | $0.00 | 100.0% | NaN% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$940.4K | -$771.1K | -96.6% | -139.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $196.6K |
| Cost of Revenue | $10.2K |
| GROSS PROFIT | $186.4K |
| R&D Expenses | $220.9K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | -$2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $4.2K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $36 |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $8.6K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $8.6K |
| Stock-Based Compensation | $423.8K |
| Deferred Income Tax | $36 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$392.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$28.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$65.4K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $37.5K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$96.6K |
| Net Debt Issuance | -$475.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $11M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $21.7K |
| Inventory | $265.4K |
| Other Current Assets | $157.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $211.5K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $95.0K |
| Long-Term Investments | $98.1K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $239 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $404.8K |
| TOTAL ASSETS | $11M |
| Account Payables | $328.9K |
| Short-Term Debt | $716.4K |
| Deferred Revenue | $714.3K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $469 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $964 |
| Additional Paid-In Capital | $38M |
| Retained Earnings | -$32M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11M |
| Total Debt | $775.0K |
| Net Debt | -$9M |